[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
بروشور ها و کاتالوگ ها::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۵۲

خبرنامه شماره ۳۵۱

خبرنامه شماره ۳۵۰

خبرنامه شماره ۳۴۹

خبرنامه شماره ۳۴۸

خبرنامه شماره ۳۴۷

خبرنامه شماره ۳۴۶

خبرنامه شماره ۳۴۵

خبرنامه شماره ۳۴۴

خبرنامه شماره ۳۴۳

خبرنامه شماره ۳۴۲

خبرنامه شماره ۳۴۱

خبرنامه شماره ۳۴۰

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: همایش ملی بهره‌وری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: 1401/3/2 | 
همایش ملی بهره‌وری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد


 
همایش ملی بهره‌وری با موضوع «بهره‌وری و اقتصاد دانش‌بنیان» روز یکشنبه، اول خرداد ۱۴۰۱ در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
همایش ملی بهره‌وری با موضوع «بهره‌وری و اقتصاد دانش‌بنیان»، با حضور دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد (وزیر جهاد کشاورزی)، دکتر میثم لطیفی (معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور)، دکتر میرسامان پیشوایی (رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران)، دکتر منصور انبیاء (رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران) و جمعی از اساتید، متخصصان و اندیشمندان حوزه بهره‌وری همزمان با روز ملی «بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف» در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار گردید.

 

در افتتاحیه این همایش، دکتر منصور انبیاء (رئیس دانشگاه) اظهار داشت: مفهوم بهره‌وری حوزه وسیعی را شامل می‌گردد اما یکی از حوزه‌های مهم بهره‌وری مربوط می‌شود به حوزه تولید و واژه دانش‌بنیان در شعار امسال به طور مشخص اشاره‌ به بهره‌وری تولید دارد.
دکتر انبیاء، در ارتباط با نقش اساسی‌ و موثر دانشگاه‌ها در ارتقای بهره‌وری از مسیر دانش‌بنیان شدن تولید ملی، گفت: تعریفی که متخصصین از بهره‌وری دارند یعنی استفاده بهینه از منابع، برای دستیابی به بهترین نتایج یا انجام درستِ کار درست. در واقعی حدیثی که حضرت علی (ع) می‌فرمایند "هر کس به چیزی که مهم نیست بپردازد، آن چرا که اهمیت بیشتری دارد قطعا از دست می‌دهد".
وی افزود: در دهه اخیر با گسترش تفکر دانش‌بنیان در کشور، باور به عدم رضایت‌مندی از اقتصاد سنتی موجود و لزوم هدف به سمت اقتصاد مبتنی بر دانش بسیار فراگیر شده است. اقتصاد سنتی کشور در طول سال‌ها با اتکای یک جانبه به منابع طبیعی و بدتر از آن فرهنگ غیر مولد برآمده از آن شکل گرفته بود که با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در حال جایگزین شدن با اقتصاد متکی بر دانش و نوآوری است.
  رئیس دانشگاه افزود: دانشگاه‌ها هم در این میان مشغول بازآرایی هویت و نقش خود در این زیست بوم جدید هستند، چیزی که از آن به عنوان دانشگاه کارآفرین و دانشگاه جامع محور، یاد می‌کنیم.
وی افزود: باید این اصل را بپذیریم که رمز ارتقاء بهره‌وری، در دانش‌بنیان شدن تولید است. از طرفی ما دانشگاهیان باور داریم دانش‌بنیان شدن تولید، بدون مشارکت دانشگاه‌ها امکان پذیر نخواهد شد.
دکتر انبیاء با ذکر چند مثال از وضعیت اقتصاد در حوزه شیمی و نفت ادامه داد: در کشور ما به ویژه در بخش تولید در ارتقای بهره‌وری خیلی جای کار داریم. این اراده و امید وجود دارد که این مشکلات در آینده نزدیک زودتر حل و فصل شود.
رئیس دانشگاه در ادامه گفت: دانش‌بنیان به معنای یادگیری مجموعه بازیگران اجتماعی و اقتصادی با هدف بهبود و نوسازی مداوم است، یادگیری مداوم بنگاه‌های تولیدی نیز نیاز به توانمندسازی آنها دارد و اینجا دانشگاه‌ها می‌توانند نقش ویژه‌ای را ایفا کنند. توانمندسازی و ایجاد قابلیت و ظرفیت را باید در دو سطح فناوری‌های سخت (دانش فنی و مهندسی) و فناوری‌های نرم (دانش‌های مدیریتی، اجتماعی و اقتصادی) مورد توجه قرار داد. در واقع فناوری‌های سخت در صورتی ارزش افزوده مورد انتظار را ایجاد می‌کند که در غالب ساز و کارهای مدیریتی در بافت سازمان، نهادینه شود و فناوری‌های سخت را متوجه اساتید دانشگاه‌ها و فناوری‌های نرم را بیشتر متوجه صاحبان صنعت می‌دانم.

 

در ادامه این همایش دکتر میرسامان پیشوایی (رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران) گفت: قدمت موضوع بهره‌وری در ایران با اسم رسمی، حدود ۶۰ سال است یعنی از سال ۱۳۴۴ به طور رسمی، ایران عضو رسمی سازمان بهره‌وری آسیایی شده‌ است، البته قدمت فرهنگ بهره‌وری در ایران بیش از اینهاست و مفتخریم به دینی تشرف داریم که پیامبرش وقتی مومنی را بخواهند توصیف کنند می‌فرمایند: مؤمن کسی است که «قلیل المؤنه و کثیر المعونه» است؛ یعنی کم‌خرج و پربازده است این همان پیامبری است که امر به نماز و زکات می‌کند و این وصف را برای مومن دارد.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: در برنامه‌های توسعه کشور همواره موضوع تحقق رشد اقتصادی از محل بهره‌وری یکی از اهداف ما بوده است و در قوانین بودجه سنواتی هم برای تحقق رشدبهره‌وری برای رشد اقتصادی تاکید شده است. امسال سال خاصی است چون رهبر معظم انقلاب تاکید خاصی بر بهره‌وری داشتند و از آن به عنوان یک دغدغه ملی ذکر و بر لزوم ارتقای آن را تاکید کردند. همچنین یکی از اهداف دولت سیزدهم، تحقق رشد اقتصادی ۳/۵ درصدی از محل بهره‌وری است.
دکتر پیشوایی افزود: سال جاری یک فصل جدید در تاریخ بهره‌وری کشور است و ان‌شاءالله بتوانیم یک حرکت جمعی در راستای یک چالش همیشگی برای کشور در جهت کاهش بهره‌وری برداریم.
ایشان ضمن ارائه گزارشی از بهره‌وری ده سال گذشته کشور، از کلیه دستگاه‌ها خواست تا موضوع تبیین بهره‌وری را به عنوان یک رسالت برای خودشان قرار دهند تا آینده بهتری برای نسل‌های بعدی خود داشته باشیم.

 

سخنران بعدی همایش، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد (وزیر جهاد کشاورزی) سخنانی با رویکرد بهره‌وری در صنعت و تولیدات کشاورزی داشت.
وی اظهار داشت: یکی از مولفه‌های مهم اقتدار ملی، اقتدار غذایی است، شاید در چند سال گذشته بیشتر به امنیت غذا می‌پرداختند ولی این رشد پیدا کرد و الان به عنوان قدرت غذا تبدیل شده و لذا امنیت غذایی، کف تامین است و امروزه کشورها به دنبال قدرت و اقتدار غذایی هستند و اقتدار غذایی کمتر از اقتدار نظامی نیست.
تامین غذا یک مساله برای دولت‌های جهان می‌باشد که آن را در کشاورزی پیدا می‌کنیم و باید یک تحول اساسی و بهره‌وری در کشاورزی ایجاد کنیم.
امروزه برای ما حوزه غذا یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و تامین غذای مردم کاری جز ارتقاء بهره‌وری ندارد و برای افزایش بهره‌وری هم راهی جزو ورود دانش و فناوری به حوزه کشاورزی نداریم. امسال هم که سال دانش و فناوری است و حوزه کشاورزی جای بسیار زیادی در حوزه بهره‌وری و تولید دارد و الان با داشتن سند بهره‌وری که عوامل اصلی و عوامل بازدارنده و وظایف جهاد کشاورزی نیز در آن مشخص شده است، ان شاء ا... می‌توانیم بهره‌وری خوبی را در کشاورزی ایجاد کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: مهم‌ترین امر این است که بهره‌بردار و کشاورز باید نگاه و دیدگاهش از طریق آموزش و ترویجی که صورت می‌گیرد به سمت افزایش بهره‌وری برود که این مهم، از طریق یک مشارکت و تعامل دوطرفه بین حوزه سیاست‌گذاری و کشاورزان به دست می‌آید.
وی در رابطه با کشاورزی قراردادی خاطرنشان کرد: برای این که الگوی کشت اجرا شود ما باید به سمت کشاورزی قراردادی برویم که ثمره آن تضمین خرید برای کشاورزان است و به افزایش بهره‌وری کمک خواهد نمود.
ساداتی نژاد ادامه گفت: با کشاورزی قراردادی، بذر بهتر در اختیار کشاورز قرار می گیرد، محصول بیمه خواهد شد و با ارائه آموزش‌های لازم درآمد کشاورزان افزایش می‌یابد و محصول بیشتر و با کیفیت‌تر تولید خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با ترویج کشاورزی قراردادی بتوانیم دغدغه کشاورز در تامین مالی را کاهش دهیم و به تبع آن افزایش ارزش افزوده را داشته باشیم و کشاورزی نباید با سرعت معمولی و عادی حرکت کند، بلکه باید کشاورزی علمی شود و این خلا و عقب‌ماندگی با کمک نخبگان، دانشگاه‌هیان و سازمان‌های تحقیقاتی در حوزه کشاورزی به ثمر می‌رسد.

 

دکتر لطیفی (معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی)، به عنوان آخرین سخنران همایش افزود: نظام حکمرانی ایرانی اسلامی سه بعد دارد که باید به آن توجه شود؛ یک بعدش عدالت است. عدالت در توزیع امکانات، در پرداخت‌ها و..، بعد بعدی، بهره‌وری و رشد است؛ اگر عدالت باشد ولی رشد و بهره‌وری نباشد با مشکل مواجه می‌شویم و باید بهره‌وری را گسترش دهیم؛ بعد بعدی هم مربوط به رضایت است، ما اگر عدالت و بهره‌وری داشته باشیم در جامعه حتما رضایت نیز خواهیم داشت.
دکتر لطیفی افزود: هر حرکتی که در سازمان‌های اداری، شرکت‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود، حتماً باید با رویکرد بهره‌وری باشد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی با اشاره به اهمیت فرهنگ بهره‌وری گفت: نوآوری و بهره‌وری در کنار هم است نوآوری بدون پذیرش خطر امکان پذیر نیست و سخت کوشی و تفکر راهبردی شرط لازم بهره‌وری است.

 

دکتر لطیفی افزود: مشکل امروز ما مشکل عرضه نیست، مشکل تقاضا است. متاسفانه امروز تقاضایی در بخش دولتی نیست. ما باید تفکر راهبردی را در سازمان‌ها ایجاد کنیم و بلندمدت فکر کنیم و تصمیم بگیریم تا بتوانیم بهره‌وری را در سازمان‌ها ایجاد کنیم.
در ادامه این همایش سه پنل تخصصی «نوآوری بهره‌ور»، «چرا بهره‌وری هنوز کم است» و «سیاستگذاری و تنظیم بهره‌وری» در سالن‌های مختلف دانشگاه برگزار گردید.

 
دفعات مشاهده: 485 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4419